پای پرانتزی علل و درمان

clinic clinic

همه چیز راجب پای پرانتزی در مطلب ما
درمان غیر جراحی انواع عارضه های ارتوپدی با تکنولوژی اسکن و پرینت سه بعدی برای اولین بار در کلینیک ما
 • پای پرانتزی چیست؟

  عارضه  پای پرانتزی درواقع، عدم انطباق زانو است که زانوها را به سمت داخل می چرخاند. وقتی این افراد در حالت ایستاده زانوهای خود را به هم میچسبانند، بین مچ پای آنها 3 اینچ یا بیشتر فاصله وجود دارد.

  پای پرانتزی در کودکان خردسال رایج بوده و در سن خاصی جزو تکامل رشد کودکان به حساب می آید. و معمولاً با رشد آنها اصلاح میشود. تقریبا 75 درصد کودکان 3 تا 5 ساله زانوی پرانتزی دارند. و در حدود 90 درصد این موارد ، تا زمانی که کودکان مبتلا به سن 7 یا 8 سالگی میرسند ، خود به خود اصلاح میگردند. به یاد داشته باشید که طبیعی یا غیر طبیعی بودن میزان پرانتزی بودن پا ها تنها توسط درمانگر ها قابل تشخیص است. پس اگر حتی به میزان کمی به فرزند خود مشکوک هستید، متخصصین ما در کلینیک ارتوپدی فرامرز با اسکن پوسچر بدن فرزند شما معاینه کامل او را آغاز خواهند کرد.

  تاثیر زانوی پرانتزی در زیبایی و تبعات ارتوپدی عدم درمان آن در مطلب ما

   

  مواردی که ممکن است باعث این عارضه شوند عبارت اند از:

  بلند بودن قوس کف پا ها، آسیب یا عفونت در زانو یا پا، کمبود شدید ویتامین D و کلسیم، چاقی، آرتروز زانو، بد جوش خوردن شکستگی ها، تیبیا وارا و …

  به یاد داشته باشید که تشخیص این عارضه در زمان مناسب به راحتی میتواند آینده درمان آن را مشخص کند. پس برای مراجعه به پزشک تعلل نکرده و وقت خود را با درمان های خانگی تلف نکنید.

  علائم پای پرانتزی چیست؟

  پای پرانتزی که بعد از کودکی نیز ادامه دارد ممکن است علائم دیگری به غیر از زانوهای نامرتب داشته باشد که عبارتند از:

  سفتی مفاصل، زانو درد، لنگش، راه رفتن با انگشت شست رو به داخل و …

  رباط ها و عضلات تحت فشار همچنین می توانند باعث درد در باسن ، مچ یا پاها شوند. اگر فقط یک زانو زاویه دار شده باشد ممکن است تعادل شما را بر هم بزند.

  علل پای پرانتزی

  پای پرانتزی اغلب به تدریج ایجاد میشود و میتواند به مرور زمان بدتر شود. در بزرگسالانی که متوجه این عارضه میشوند عامل زیبایی جزو عواملی است که آن ها را به فکر درمان می اندازد. اما درواقعیت طبعات بعدی این عارضه میتواند بسیار شدید باشد.

  تعدادی از علل شناخته شده این عارضه عبارت اند از:

  بلند بودن قوس کف پا ها، آسیب یا عفونت در زانو یا پا، کمبود شدید ویتامین D و کلسیم،چاقی، آرتروز زانو، بد جوش خوردن شکستگی ها و …

  چگونه تشخیص داده می شود؟

  قدم اول در مواجحه با این عارضه کشف علت است. علت این عارضه پلن درمانی را مشخص خواهد کرد و درمان به موقع میتواند بیمار شما را از طبعات آزار دهنده بعدی حفظ کند.

  قدم اول در مواجهه با این عارضه کشف علت است. علت این عارضه پلن درمانی را مشخص خواهد کرد و درمان به موقع میتواند بیمار شما را از طبعات آزار دهنده بعدی حفظ کند.

  معمولا پزشک شما در مورد سابقه پزشکی خانوادگی و همچنین اینکه آیا دردی دارید ، سوالاتی را می پرسد.  آنها می خواهند بدانند که دردی که احساس می کنید در کجا واقع شده است. در طول معاینه فیزیکی ، پزشک نحوه ایستادن و راه رفتن را مشاهده می کند. آنها همچنین:

  نابرابری در طول پای شما، زاویه زانو ها، کف کفش شما، نحوه راه رفتن و قدرت عضلات ران و ساق پای شما را معاینه خواهند کرد.

  در برخی موارد ، پزشک ممکن است برای بررسی ساختار استخوان شما و تحلیل دقیق زاویه زانو ها، برای شما اشعه ایکس یا MRI تجویز کند.

  درمان پای پرانتزی

  پلن درمانی شما کاملا به علت بروز عارضه، شدت آن و سن شما وابسته است. به عنوان مثال اگر راشیتیسم باعث پرانتزی شدن زانوی شما باشد، پزشک احتمالاً مکمل های ویتامین D و کلسیم را برای کمک به ترمیم سطح استخوانی شما تجویز خواهد کرد.

  شدت عارضه نیز فاکتوری است که در انتخاب پلن درمانی شما دخیل است. اغلب زانوهای پرانتزی به درمان های غیر جراحی مثل پوشیدن بریس ها یا صندل و کفی های مخصوص ارتوپدی جواب مثبت میدهند. جراحی آخرین راه حل است و اغلب برای موارد بسیار شدید استفاده میشود.

  سن نیز فاکتور تایین کننده ایست. کلا مشکلات ارتوپدی که در سنین کودکی تشخیص داده شوند به درمان های غیر جراحی پاسخ بسیار بهتر و زودتری میدهند. کودکان و نوجوانان گاها با پوشیدن کفی و کفش مخصوص و در مدت محدود دو تا سه ساله به زندگی عادی برمیگردند. در موارد شدیدی که در کودکی تشخیص داده شوند نیز روش های جراحی بیشتری در دسترس خواهد بود که دارای عوارض کمتر و درصد موفقیت بالاتری هستند.

  بزرگسالان نیز اغلب با پوشیدن کفش و کفی های مخصوص ارتوپدی به خوبی به جواب دلخواه خود میرسند اما طول درمان ممکن است از زمان کودکی بسیار بیشتر باشد که خود دلیلی بر اهمیت چندباره غربالگری کودکان از تایم مدرسه و حتی قبل از آن است.

  یک برنامه درمانی معمول شامل یک یا چند مورد زیر است:

  کاهش وزن

  چاقی می تواند استرس بیشتری به زانوها وارد کند و باعث بدتر شدن این عارضه شود. اگر اضافه وزن دارید ، پزشک  با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه کاهش وزن سالم داشته باشید.

  ورزش

  درمواردی که عارضه شدید نباشد، تمرین های ورزشی و فیزیوتراپی تاثیر مکمل خوبی دارند و میتوانند در کنار استفاده از ارتز ها به بیماران کمک کنند.

  فیزیوتراپی

  کلینیک های فیزیوتراپی نیز در کاهش درد این عارضه موثرند  و همچنین با همراهی بیمار برای انتخاب ورزش های مکمل مناسب میتوانند روند بهبودی را سرعت ببخشند.

  ارتزها

  انواع و اقسام ارتزها (وسایل کمکی ارتوپدی) از جمله: زانوبندهای سه نقطه فشار، کفی، صندل و کفش های سه بعدی مراکز ارتوپدی فنی جزو روتین ترین راه های درمانی عارضه پای پرانتزی هستند. این موارد با برعکس کردن فشارها و تنظیم شیوه راه رفتن شما باعث ترمیم و بهبود مرحله ای عارضه شما خواهند شد.

  درمان غیر جراحی زانوی پرانتزی با استفاده از ارتز ها در کلینیک ما

  عمل جراحی

  عمل جراحی آخرین راه حل برای درمان پای پرانتزی است. این جراحی که انواع مختلفی را شامل میشود، اغلب در افراد با پای پرانتزی بسیار شدید به همراه درد که راه رفتن آنها را تحت تاثیر قرار داده انجام میشود.

  تبعات عدم درمان زانوی پرانتزی

  ابتدایی ترین موردی که عدم درمان زانوی پرانتزی به همراه دارد، درد زانو پس از راه رفتن و ایستادن های طولانی است. اگرچه کودکان به دلیل درک کمی که از بدن خود دارند، از درد شکایتی نخواهند داشت. بد راه رفتن بیمار منجر به کج شدن کفش ها و فشار بر مفصل مچ و لگن میگردد. عدم درمان این عارضه به نامتقارن کردن نیروی وارده به سطح مفصل، موجب آرتروز زودترس مفاصل زانو و ساییدگی آنها میگردد.

   

  خدمات ما

  ما در کلینیک ارتوپدی فنی فرا_مرز به صورت تخصصی به درمان عارضه پای پرانتزی میپردازیم. ما با استفاده از کادر متخصص و تکنولوژِی اسکن و پرینت سه بعدی پس از معاینه و اسکن کامل بدن شما و انتخاب روش درمانی مناسب، قادر به ساخت انواع زانوبند های مخصوص، صندل های درمانی، کفی های سه بعدی و… هستیم.

  اسکن کف پای بیماران در کلینیک ما

  انواع ارتزهای ساخته شده در کلینیک ما تماما با تکنولوژی اسکن و پرینت سه بعدی ساخته شده و دقت در حدود یک دهم میلیمتر دارند.

  
  
  
  

  
  
  
  

  
  
  
  
  
  
  
  
   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  درمان غیر جراحی انواع عارضه های ارتوپدی با تکنولوژی اسکن و پرینت سه بعدی برای اولین بار در کلینیک ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *