درمان زانوی پرانتزی

seo manager

درمان زانوی پرانتزی
درمان غیر جراحی انواع عارضه های ارتوپدی با تکنولوژی اسکن و پرینت سه بعدی برای اولین بار در کلینیک ما
 • درمان زانوی پرانتزی

  زانوی پرانتزی / ضربدری چیست؟
  تغییر شکل زانو ها که به صورت ظاهری قابل مشاهده است. این تغییر شکل ها میتواند به دلایل مختلف ایجاد شده باشد. که علاوه بر مشکلات زیبایی که به وجود می آورند زمینه بسیاری از عارضه های مختلف در آینده خواهند شد.
  به فاصله گرفتن زانو ها از یکدیگر به شکلی که بین زانو ها فاصله بیفتد، زانوی پرانتزی یا Bow leg و به نزدیک شدن زانو ها به همدیگر که گاها باعث برخورد آنها به هم در هنگام راه رفتن و فاصله گرفتن مچ ها از یکدیگر میشود زانوی ضربدری یا X leg گفته میشود. این دو عارضه میتوانند از سنین کودکی آغاز شوند اما با رشد سن، اغلب بر شدت عارضه نیز افزوده خواهد شد.

  تشخیص عارضه:

  اگرچه با مطالعه مطالب مختلف در اینترنت و یا دیدن عکس های این عارضه تا حدودی میتوانید افراد مشکوک را شناسایی کنید اما تشخیص قطعی این عارضه و میزان انحراف زانو با استفاده از عکس رادیولوژی و توسط پزشک میسر میباشد.

  دلایل زانوی پرانتزی

  زانوی پرانتزی و ضربدری میتواند به دلایل مختلف بروز کند.
  عوامل ژنتیکی، صافی کف پا، قوس زیاد کف پا، نرمی استخوان و … از جمله عواملی است که میتواند باعث بروز عارضه زانو پرانتزی و ضربدری شود.

  تیبیا تورشن چیست؟

  گاها استخوان ساق پا با چرخش شکل میگیرد این چرخش که اغلب رو به داخل است باعث چرخش در مچ پا و زانو میشود که گاها با زانوی پرانتزی اشتباه گرفته میشود.
  درمان عارضه تیبیا تورشن Tibia tortion کاملا با درمان عارضه زانوی پرانتزی متفاوت است از این رو نظر تخصصی پزشک حرف نهایی را خواهد زد.

  عوارض زانوی پرانتزی / ضربدری

  زانوی پرانتزی/ ضربدری جدا از بحث زیبایی که اغلب برای بیماران در اولویت قرار دارد، با تغییر مرکز ثقل بدن باعث کاهش تعادل، مصرف انرژی زیاد هنگام راه رفتن و خستگی زودرس، درد در ناحیه مچ و زانو ها و در نهایت ساییدگی مفصل مچ و زانو شود.
  تغییر شکل در مفصل زانو باعث شیفت شدن فشار به ناحیه داخلی یا خارجی زانو و ساییدگی آن ناحیه میشود. میزان ساییدگی به میزان انحراف زانو، وزن و سن بیمار بستگی دارد.

  سن درمان غیر جراحی

  اگرچه درمان غیرجراحی این عارضه در سن زیر ۱۲ سال بسیار موثرتر است اما بزرگسالان نیز میتوانند از درمان غیرجراحی این عارضه استفاده کنند و در کل محدودیت سنی برای درمان این عارضه وجود ندارد.
  درمان زانوی پرانتزی در کلینیک ما
  کلینیک ارتوپدی فنی فرامرز  با کادری متخصص و استفاده از تکنولوژی برتر روز دنیا اقدام به درمان غیرجراحی عارضه زانوی پرانتزی/ضربدری مینماید.  پس از انجام آنالیز های مختلف راه رفتن و پوسچر، با استفاده از بروزترین اسکنر های سه بعدی بدن، متخصص ارتز و پروتز شروع به طراحی ارتز مورد نظر برای بیمار مینماید. دستگاه های پرینتر سه بعدی پزشکی ارتز های طراحی شده را برای بیمار میسازند. این تکنولوژی فیتینگ کامل را در ارتز اعمال میکند که قدرت درمان و راحتی را برای بیمار چندین برابر میکند.

  زانوبند سه نقطه فشار چیست؟

  زانوبند سه نقطه فشار از ارتز هایی است که برای درمان عارضه زانوی پرانتزی/ضربدری در اطلس ارتز ها معرفی شده است. مکانیسم این ارتز به شکلی است که با فشار مداوم در سه نقطه از مفصل زانو باعث صاف شدن این مفصل میشود. این زانوبند که به وسیله متخصصین ارتز و پروتز به صورت اختصاصی برای بیماران ساخته میشود میتواند به سه دسته سافت، سمی ریجید و ریجید تقسیم بندی گردد که با توجه به میزان انحراف و تحمل بیمار تجویز میشوند.
  نوع سافت اغلب از جنس نؤپرن بوده و برای افراد با تحمل کم، سان بالا و یا انحراف زانوی کم تجویز میشود.
  نوع سمی ریجید از جنس نؤپرن بوده و اغلب از مواد پلی پروپیلن برای ثبات بخشی و فشار بیشتر به استخوان ها استفاده میشود.
  نوع ریجید این زانوبند کاملا از شل های پلی پروپیلن ساخته میشود. سختی این زانوبند باعث انعتاف پایین و فشار بالا به استخوان های مفصل زانو میشود. این نوع زانوبند در افراد جوان با تحمل فشار بالا و یا افراد با انحراف زیاد زانوها استفاده میشود.

  تایم استفاده از زانوبند سه نقطه فشار چگونه است؟

  اگرچه زانوبند سه نقطه فشار اغلب در تایم شب تا روز مورد استفاده قرار میگیرد، اما گاها استفاده در تایم راه رفتن نیز ممکن است توسط درمانگر شما تجویز شود.

  زانوبند یا کفش؟ کدام ارتز موثر تر است؟

  کفش و کفی ارتوپدی نیز از جمله مواردی است که برای درمان این عارضه تجویز میشود.
  زانوبند در اغلب موارد با توجه به فشار بالاتر و مستقیمی که به مفصل زانو وارد میکند، تاثیر سریعتری از خود به جا میگذارد اما در مواردی که فشار از کف پا به زانو منتقل میشود و یا مواردی که بیمار در سن فعالی قرار داشته و انحراف زانو نیز شدید نیست، استفاده از کفش و کفی ارتوپدی گزینه مناسبی خواهد بود.

  چه زمانی برای فالو آپ و معاینه مجدد مناسب است؟

  تقریبا شش ماه زمان برای معاینه بعدی نیاز است اگرچه باتوجه به شرایط بدنی و سن شما ممکن است پزشک شما فالو آپ مجدد سه ماهه را برای شما در نظر بگیرد.

  جراحی آری یا خیر؟

  جراحی از دیگر راه های درمان عارضه زانو پرانتزی/ضربدری است.
  در مواردی که انحراف زانو و یا ساییدگی بسیار شدید باشد جراحی اجتناب ناپذیر خواهد بود. اگرچه با توجه به ریسک های جراحی و طولانی بودن دوره ریکاوری تا آنجا که مقدور باشد تیم درمان از جراحی دوری خواهد کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  درمان غیر جراحی انواع عارضه های ارتوپدی با تکنولوژی اسکن و پرینت سه بعدی برای اولین بار در کلینیک ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *